I Polowa Zaprzęgowa Próba Klaczy za nami.

dsc01728Za nami  Polowa Zaprzęgowa Próba Dzielności Klaczy. Impreza zorganizowana przez nasz związek po raz pierwszy, odbyła się w miejscowości Surowa gm. Żary. Do próby przystąpiło 12 klaczy rasy śląskiej. Wszystkie, choć w różnym stopniu przygotowania, dzielnie walczyły o tytuł czempionki, którą wyłonić miała komisja w składzie: Przewodniczący-Tadeusz Kodź Prezes Gorzowskiego Koła ZHKZL oraz Edward  Trzemżalski kierownik ZZHK w Szczecinie.

Zdecydowanie najlepsza okazała się urodziwa Hawana(Bułat-Haidi/Derkos) Hodowli Tomasza Kurosza woj. dolnośląskie, własności Tadeusza Andrysa. Klacz bardzo dobrze przygotowana i zaprezentowana przez właściciela, zakończyła próbę z wynikiem 84,5-ocena bardzo dobra. Zwyciężczyni oprócz derki i pucharu ufundowanych przez ZHKZL, otrzymała nagrodę Wójta gminy Żary, który zasponsorował trofeum dla  najlepszego konia i tym samym włączył się w organizację naszej nowej hodowlanej imprezy.

Drugie miejsce z wynikiem 76,96-ocena dobra, zdobyła pięcioletnia Holly(Pikolo-Hortensja/Indygo). Klacz wyhodowana przez Jarosława Michalskiego, własności Bolesława Kosińskiego z Siedlnicy imponowała ruchem, a odjęte 5% za wiek pozbawiło ją oceny bardzo dobrej.

Trzecie miejsce wywalczyła Rewia(Derkos-Rosa/Wibrator), Klacz została najwyżej z całej stawki oceniona za charakter i zachowanie się uzyskując 18 punktów na 20 możliwych. Konia wyhodowała Helena Zalewska a do próby zgłosiła właścicielka Teresa Piasecka z Bieżyc. Wynik końcowy 75,29 –ocena dobra.

Również z oceną dobrą próbę ukończyła skarogniada Damara(Nefryt-Doktra/Szalom), klacz wyhodowana przez Grzegorza Jachimiaka woj.mazowieckie będąca własnością Jarosława Białkowskiego uzyskała 73,63 punkty.

Niestety Jedna z uczestniczek z wynikiem 50,35 próby nie zdała. Pozostałe klacze uzyskały oceny dostateczne.

Analizując wyniki należy stwierdzić, iż większość klaczy prezentowała dobry kłus, średnia ocen to 22,5 punkty. Gorzej wypadł stęp średnia 19,7. Powodem tej znacznej różnicy w punktacji mogła być nieobecność nieodsadzonych źrebiąt, co miało miejsce w kilku przypadkach, gdyż część klaczy to matki czynne w hodowli.

Dziękujemy wszystkim właścicielom za przygotowanie koni i udział w próbie, oraz Wójtowi gminy Żary za ufundowaną nagrodę, a także obecność w czasie imprezy. Szczególne podziękowania należą się rodzinie Pana Stanisława Perczyńskiego (sołtysa Surowej), którego zaangażowanie w organizację Polowej Zaprzęgowej Próby Dzielności w postaci przygotowania terenu, obsługi technicznej, oraz zasponsorowaniu wraz z Jarosławem Białkowskim obfitego poczęstunku dla wszystkich obecnych, niewątpliwie było kluczem do organizacyjnego sukcesu.

Podsumowując imprezę wydaje się, że pomysł jej organizacji okazał się bardzo trafiony. Piękna pogoda oraz panująca miła atmosfera sprawiły, że hodowcy już zapowiedzieli swój udział w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że Polowa Zaprzęgowa  Próba Dzielności Klaczy na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych przez ZHKZL.

Zapraszamy za rok !!!

                                                                                                                                                                                          Jacek Bondaruk