Rekordowo w Drzonkowie
Rekordowo w Drzonkowie.
Powracający do swojej dawnej świetności Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie udostępnił swoje obiekty wystawcom Związku Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w dniu 29.05.2016.Była to już XIII Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych tradycyjnie pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, tym razem połączona z premiowaniem źrebiąt.Do wystawy zgłoszono rekordową ilość 63 koni różnych ras i w różnym wieku.
Komisję sędziowską tworzyli Paweł Mazurek – Przewodniczący, Krzysztof Wójcik- Członek i Janusz Skórkowski – Członek, asystował pracownik naszego biura Jacek Bondaruk. W roli komentatora bardzo dobrze spisał się kierownik biura ZHKZL Marek Żuławski.
Wystawę otworzyła grupa młodzieży ras wierzchowych z rocznika 2013, 2014, która była oceniana w hali w wolnych skokach i w ruchu luzem. Klasę tą wygrała klacz Omera sp( Chacco-Fly – Obrona po Cabrol) ur.2013 hod. i wł. Ryszard Gardyjas drugie miejsce zajął ogier Marakesz sp (Ludger – Moli po Ipsos) ur. 2013 hod. i wł. Wojciecha Kosińskiego, a trzecie ogier Cekin wlkp (Czamal -Calina po Boksyt) ur.2014 hod. i wł. Tadeusza Andrysa .
W klasie źrebiąt rocznych oceniony został tylko jeden ogierek Magelan po Czamal z oceną 40,4 pkt.
Następnie przenieśliśmy się na hipodrom gdzie ocenie poddano źrebięta szlachetne z rocznika 2016 wraz z matkami. Najlepszym sysakiem okazał się ogierek Royal Renarde sp (Wolf`s Panter – Royal Rubica po Royal Hit) hod. i wł. Mariony Bartkowiak, drugie miejsce przypadło klaczce Cepelia wlkp (Malibu-Cykoria po Czaprak) hod. i wł. Tadeusza Andrysa, miejsce trzecie zajęła klaczka Dobrodziejka sp (Madison-Dracena po Top Gun) hod.i wł. Przemysława Olejnika.
W stawce 7 klaczy szlachetnych najlepszą okazała się Royal Rubica old (Royal Hit-Wanni po Weltmayer) wł. Mariony Bartkowiak, miejsce drugie zajęła Lancia wlkp (Izander-Lawina po Robur) hod. Jerzego Pławina wł. Roksany Biazik, miejsce trzecie przypadło Dracenie młp (Top Gun- Daglezja po Bawarians) hod. i wł. Przemysława Olejnika.
Kolejną grupą poddaną ocenie były klacze śląskie ze źrebiętami. Była to grupa najbardziej wyrównana, a najlepszą klaczą okazała się Habibi (Derkos-Hala po Halny) hod. i wł. Stanisława Perczyńskiego, miejsce drugie zajęła Astoria (Szwadron-Aronia po Atut) hod. Katarzyny Michalak, wł. Roberta Urbaniaka, miejsce trzecie przypadło Rebelii (Evento-Rewolta po Rataj) hod. Dominika Palucha, wł. Jarosława Białkowskiego. Wśród źrebiąt najlepsza okazała się Hoja (Rewelios-Habibi po Derkos) hod. i wł. Stanisława Perczyńskiego, miejsce drugie zdobyła Księżniczka SG (Nefryt-Kaszmir po Begis) hod. i wł. Włodzimierza Gołdy, na miejscu trzecim uplasowała się Benu (Nefryt-Boliwia po Bohun) hod. i wł. Stanisława Perczyńskiego.
Wśród źrebiąt śląskich z rocznika 2014, 2015 zwyciężyła Lorebi (Rewelios-Lakana po Rambo) hod. i wł. Jarosław Białkowski, miejsce drugie Herakles SG (Basza-Husarka po Iner) hod. i wł. Włodzimierza Gołdy, miejsce trzecie Hera (Alger-Holly po Pikolo) hod. i wł. Bolesława Kosińskiego.
Przedostatnią grupą, która została poddana ocenie były ogiery śląskie i tu zwycięzcą został ogier Dajluk (Iluk – Daluzja po Lokan) hod. i wł. Grzegorza Świątka, miejsce drugie zajął Indeks (Derit – Inka po Berdysz) hod. Mirosława Jarmuża, wł. Kingi Giertugi.
Wystawę zakończyła grupa koni zimnokrwistych, w której najlepszą okazała się roczna klaczka Majami (Tramp – Mozera po Pacha de Lagrange) hod. Jana Długosza, a wł. Katarzyny Wojtyry, miejsce drugie zajęła klacz Bestia (Junior – Bomera po Merkury I) hod. Lucyny Kolaski, a wł. Tadeusza Andrysa, miejsce trzecie zajął ogier Golden (Zagon – Gwara po Lister) hod. i wł. Tadeusza Andrysa.
Z każdym rokiem wzrasta jakość prezentowanych koni oraz poziom ich przygotowania do wystawy, część hodowców oddaje swoje konie do przedstawiania bardziej doświadczonym prezenterom, a wśród nich na wyróżnienie zasługują Jarosław Białkowski i Szymon Mazurkiewicz, którym należy pogratulować ich zdolności i profesjonalnego podejścia do tej wymagającej czynności.
Cieszy fakt tak dużego zainteresowania wystawą hodowców i widzów, którzy licznie przybyli podziwiać dorobek stojącej na wysokim poziomie lubuskiej hodowli.
Za nami kolejne doświadczenie organizacyjne, które ciągle zdobywamy, mamy nowe pomysły na zmianę formy wystawy i naprawę niedociągnięć, których się nie ustrzegliśmy. Dziękujemy naszym partnerom, którzy byli fundatorami pucharów w poszczególnych klasach tj. Urzędowi Marszałkowskiemu jako patronowi, Lubuskiemu Związkowi Jeździeckiemu, Lubuskiej Izbie Rolniczej, Lubuskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Kalsku i patronom medialnym, którymi byli: „Gazeta Lubuska”, „Radio Zielona Góra” i „Hodowca i Jeździec”. Dziękując hodowcom, właścicielom , widzom i komisji sędziowskiej zapraszamy za rok.
Marek Piętka